Paxa i Sollefteå

Områden och öppettider i Sollefteå

Område

Paxa trafikerar ett avgränsat område inom Sollefteå. Med paxa reser du i de centrala delarna av Sollefteå, nedre delen av Hallstabacken, Skärvsta, Skedomsmon, Övergård och Prästbordet.

På- och avstigningsplatserna utgörs av 62 befintliga hållplatser och 138 virtuella hållplatser. De virtuella hållplatserna förekommer bara i appen paxa Din Tur. Platserna är strategiskt utplacerade och ligger högst ett par minuter från de adresser du uppger när du ska boka din resa.

Karta över området som paxa trafikerar

Öppettider

  • Måndag-fredag klockan 06-21
  • Lördag klockan 10-15 och16.30-21

Samma biljetter och priser som i ordinarie sortiment

Du reser med samma biljettyper som ingår i Din Turs ordinarie sortiment och priserna är desamma. Biljetter köper du i Din Turs app, på Mina sidor eller hos något av våra försäljningsställen. Du kan även köpa din biljett ombord och betala direkt med betalkort.

Information om var du kan köpa biljett

Boka din resa med paxa-appen eller via telefon

Boka enkelt i appen

  1. Ladda ner appen paxa Din Tur.
    Klicka här för att ladda ner appen (om du läser detta via en mobiltelefon).
  2. Ange den adress du vill resa från och till.
    Appen kommer ange de på- och avstigningshållplatser som ligger närmast de adresser du uppgivit. Oftast dröjer det inte mer än cirka 15 minuter innan bussen hämtar dig (kan dröja något om det är flera personer som beställt under samma tidsintervall).
  3. Se till att du har en giltig biljett.
    Din Turs ordinarie biljetter gäller.

Boka via telefon

Boka din resa genom att ringa Din Tur kundcenter på telefon 0771-100 110.

Telefontider

  • Vardagar klockan 06-19
  • Lördagar, söndagar och helgdagar klockan 08-17

Förbokning av paxa är inte möjligt i appen paxa Din Tur från den 8 april 2024.

För dig som inte har möjlighet att använda appen kan du boka din resa via Din Tur kundcenter 0771-100 110.

Ja, du kan avboka din resa i appen paxa Din Tur eller genom att ringa Din Tur kundcenter på telefon 0771-100 110. Du behöver inte betala för din avbokade resa. Det går bra att boka en ny resa direkt när du avbrutit en resa.

Bussen väntar i två minuter.

Ja, du kan även boka resa genom att ringa Din Tur kundcenter på telefon 0771-100 110.

Ja, det finns 15 platser på paxa i Sollefteå. Du anger vid bokning hur många som ska resa.

Om fler personer beställer en resa i samma riktning reser ni tillsammans. Då anpassas bussresan efter var övriga resenärer ska hämtas och lämnas.

Nej, endast de som har bokat resa får åka med bussen.

De virtuella hållplatserna är inte utmärkta. Du ser i appen ”paxa Din Tur” var upphämtningshållplatsen är och får även reda på den närmaste vägen till din påstigningsplats via en karta.

Om du ringer in till kundcenter för att boka resa får du en adress till din påstigningsplats av kundcenter samt via sms. Du får även ett sms när fordonet är framme.

Beroende på var bussen befinner sig och dess planerade körningar kan du få hänvisad till olika hållplatser, även om bokar från samma adress. Detta beror på att maxavståndet till en virtuell hållplats kan vara inom en radie om ca 360m. Om det finns två eller fler hållplatser inom den radien väljs den hållplats som passar bussens övriga bokningar och körriktning.

Bagage får tas med utan kostnad i mån av plats. Du är själv ansvarig för ditt bagage under resan.

Ja, det är tillåtet att ta med max 2 pälsdjur/resenär. Pälsdjur som hund och katt reser gratis med oss. Läs mer här.

Ja, men du behöver ange i appen när du bokar din resa att du har en barnvagn/cykel/rullator eller rullstol med dig.
Paxa-bussen i Sollefteå rymmer två cyklar (cykelställ bak på bussen), en barnvagn eller en rullstol.

Paxa-bussen har lågentré/låggolv och är utrustade med ramp vilket underlättar för dig med rullator och rullstol. Rullstol, rullator och annat likvärdigt tekniskt hjälpmedel får tas med utan avgift. Du måste ange när du bokar att du har en rullator/rullstol med dig.

El-scooter med styre får av säkerhets- och utrymmesskäl inte medföras på bussarna.

Ja.

Bakåtvända bilbarnstolar kan inte användas i bussen. Det finns inte barnstolar ombord, du behöver ta med en egen.