Nya leverantörer för Serviceresor

Kommunalförbundet Kollektivtrafikmyndigheten i Västernorrland har upphandlat serviceresor för hela länet. Från juni 2025 till juni 2029 kommer nya företag att köra Västernorrlands sjuk- och färdtjänstresor samt en del av skoltrafiken.

Kollektivtrafikmyndigheten i Västernorrlands län har på uppdrag av Region Västernorrland och länets kommuner upphandlat serviceresor i hela länet, samt skolskjuts i Ånge, Timrå och Härnösands kommun. I Skolskjutsuppdraget i Härnösand ingår också viss linjetrafik. I Sundsvall omfattar upphandlingen enbart sjukresor, då kommunen upphandlar övriga samhällsbetalda resor och transporter.

– Vi ser fram emot att få börja samarbetet med dessa trafikföretag som vi nu gett förtroendet att köra länets serviceresor, baserat på konkurrenskraftiga anbud, säger Thomas Olsson, Förbundsdirektör Kommunalförbundet Kollektivtrafiken i Västernorrland

Dessa företag har tilldelas kontrakt:

  • Samtrans Omsorgsresor AB (Härnösand, Sundsvall, Timrå och Ånge)
  • Björkstaden Beställningscentral AB (Örnsköldsvik)
  • Taxi Västernorrland AB (Skolskjuts och linjetrafik i Härnösand)
  • Eriksson Wiklund AB (Skolskjuts i Timrå och Ånge)

Serviceresorna utgörs huvudsakligen av sjukresor, färdtjänst och riksfärdtjänst men även av skolskjuts för elever i anpassad grund- eller gymnasieskola, kompletterande skolskjuts, anropsstyrd linjetrafik (kompletteringstrafik) och kommunresor. I serviceresor kan även ingå att utföra vissa budtransporter, exempelvis av sjukvårdsutrustning och hjälpmedel.

För trafikområde Kramfors och Sollefteå har en ansökan om överprövning inkommit till förvaltningsrätten och är därför under avtalsspärr. Förberedelserna inför trafikstarten har påbörjats för övriga trafikområden.

 

Frågor och svar

 

  • Hur kommer det här påverka resenärerna?

För resenärerna kommer det inte vara någon skillnad. Resorna bokas fortsatt via Din Turs kundcenter och fordonen kommer se ut som idag, designade med Din Tur som avsändare.

Vi har ställt krav på att trafiken enbart får köras med personbil och multifunktionella fordon så en viss justering från dagens utbud där också finns minibussar. Det kommer också, enligt lagkrav, vara fler bilar som körs på el.

De som reser med sjukreselinjen 190 mellan Ånge och Sundsvalls sjukhus, kommer att få något mindre utbud och enbart trafikeras med ett fordon. Idag går det fem dubbelturer på vardagar men från juni 2025 kommer det enbart tre dubbelturer.  Det innebär också att den enbart kommer att kunna transportera sjukresenärer och inte övriga allmänna resenärer.

Det kommer bli en viss justering för rutinen vi bokning av anropsstyrd linjetrafik i Sollefteå och Örnsköldsvik. Detta kommer att framgå av turlistan när trafiken startas upp.

  • Vilket värde omfattar beslutet?

Under 2023 utfördes cirka 320 000 serviceresor till en kostnad om 130 miljoner kronor.  Upphandlingens värde för serviceresor (exkl. skolskjuts) alla fyra år uppskattas till cirka 500 miljoner kronor. Skolskjutsavtalen kommer att tecknas och förvaltas av respektive kommun.

  • Hur många och vilka fordon omfattas?

Av de 101 fordon som är specificerade i upphandlingen är 17 ”ren lätt bil” vilket i praktiken är ett elfordon. Övriga fordon, 57 multi och 27 personbilar ska använda biodrivmedel som uppfyller hållbarhetskriterierna i lagen (2010:598) om hållbarhetskriterier för biodrivmedel och flytande biobränslen.

  • Vilka krav har ställts på leverantörerna i upphandlingen?

Förutom kraven på fordon och utrustning så ställs det krav på trafikföretagen, teknik och förare. Förarkraven omfattar bland annat uppträdande, bemötande av resenärer med särskilda behov, säkerhet i fordon och för resenär och trafikföretagens olika policys. Det ställs även krav att trafikföretagen ska tillämpa arbetsrättsliga villkor för förarna.

Publicerat