Den 18 augusti startar Paxa Ånge

Paxa Ånge är ett test av ett nytt sätt att resa kollektivt i delar av Ånge kommun. Tjänsten är gratis under testperioden och ett svar på behovet av mer flexibel kollektivtrafik i området.

Du bokar själv när och var du vill resa – via appen Paxa Din Tur eller hos Din Turs kundcenter på 0771-100 110. Paxa-bussen kommer att köra vardagskvällar inom området som omfattar Fränsta och Torpshammar med omgivning.

Under testperioden kan tjänsten förändras och förbättras. Dina synpunkter kommer att bli viktiga och hjälpa oss att utveckla kollektivtrafiken i kommunen.

Om projektet

Testet är ett resultat av tidigare medskapande arbete där kommuninvånarna har fått vara med och identifiera vilka som efterfrågar kollektivtrafik. Projektet ägs och drivs av Ånge kommun i nära samarbete med Din Tur och Stockholm universitet.

Arbetet med projektet utförs med medel från Formas.  

Vi är glada att nu kunna testa Paxa i Ånge kommun och vi hoppas att det blir en positiv effekt vad gäller möjlighet att ta sig till fritidsaktiviteter och öka mobiliteten i övrigt för barn och unga på landsbygden, säger Katharina Pedri, trafikutvecklare på Din Tur.

Här kan du läsa mer om bakgrunden till projektet.

Invigning 18 augusti i Viken

Den 18 augusti klockan 16-19 blir det invigningsfest i Viken i Fränsta (Torps-Viken 193).

Prova på att rida, spela glidfotboll (här blir det blött, så ta med ombyte), köra femkamp och dragkamp och gå på pop-up-loppis!

Det bjuds på hamburgare och saft. Strömmens gårdsmejeri finns på plats och bjuder alla barn på en kula glass (finns också glass att köpa för alla vuxna).

Invigningsceremoni klockan 17.45-18.

Passa på att ställa dina frågor till Ånge kommun och Din Tur. Välkomna!

Publicerat